Čo je kategorizácia práce?
Podľa charakteru rizikových faktorov práce a pracovného prostredia, v ktorom sa pracovníci nachádzajú a priamo ovplyvňuje ich zdravie sa práce rozdeľujú do štyroch kategórii:
1.kategória práce
Do prvej kategórie patria práce, pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce alebo miera zdravotného rizika je akceptovateľná. Sem patria nenáročné práce, ako je predaj tovaru na predajni v ideálnych podmienkach.
2.kategória práce
Do druhej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých vzhľadom na riziko nie je predpoklad poškodenia zdravia, ale nedá sa vylúčiť nepriaznivá odpoveď organizmu na záťaž faktormi práce a pracovného prostredia. Zaraďujeme sem prácu v kancelárii, kde môže byť zvýšená záťaž v podobe stresu, práce vyžadujúce fyzickú aktivitu (napr. prenášanie bremien), dlhodobé sedenie a ďalšie.
3. kategória práce
Do tretej kategórie sa zaraďujú práce s vysokou mierou zdravotného rizika z vystavenia sa faktorom práce a pracovného prostredia. Pri týchto druhoch práce sú už potrebné opatrenia na zníženie rizík a použitie osobných ochranných prostriedkov.
4. kategória práce
Sem spadajú práce s veľmi vysokou mierou zdravotného rizika z vystavenia pracovníkov faktorom práce a pracovného prostredia. Tieto riziká nie je možné znížiť opatreniami a je potrebné použiť osobitné ochranné prostriedky.
Aké rizikové faktory sa hodnotia v kategorizácií prác?
Tieto určuje Vyhláška MZSR č. 448/2007 Z. z. a hodnotí sa každý faktor osobitne:
- Hluk
- Vibrácie
- Elektromagnetické pole
- Ultrafialové žiarenie
- Infračervené žiarenie
- Lasery
- Intenzívne pulzné svetlo
- Ionizujúce žiarenie
- Zvýšený tlak vzduchu
- Chemické faktory
- Karcinogénne faktory, mutagénne faktory alebo reprodukčne toxické faktory
- Biologické faktory
- Záťaž teplom
- Záťaž chladom
- Fyzická záťaž
- Psychická pracovná záťaž
Kategórie prác a pracovná zdravotná služba (PZS)
Po zjednodušeniach v roku 2017 v kategóriách práce 1 a 2 sa zmenili povinnosti zamestnávateľa. V prípade práce v 1. kategórií, zamestnávateľ potrebuje pracovnú zdravotnú službu PZS iba jednorazovo, najčastejšie pri nástupe zamestnanca do pracovného pomeru. Toto je ale potrebné zopakovať, ak zamestnanec zmení profesiu alebo sa zmení prevádzka, prípadne sa robia zásadné úpravy na prevádzke. V prípade 2. kategórie je nutné vykonať audit každých minimálne 24 mesiacov a pri kategóriách 3. a 4. je stanovená kontrola 1x ročne. Kategóriu práce určuje výhradne verejný zdravotník, ktorý má odbornú spôsobilosť a zároveň viazanú živnosť.
Ak sa vám článok páčil, pomôžte nám, nech sa šíri medzi viac ľudí a zdieľajte ho:
Prečítajte si ďalšie články z blogu:
Zásady protipožiarnej bezpečnosti pri podujatiach a spôsob ich zabezpečenia
Úvod Protipožiarna bezpečnosť je neoddeliteľnou súčasťou organizovania podujatí s väčším počtom účastníkov. Každé podujatie, či už ide o koncert, festival, športové podujatie alebo iný typ...
Horúčavy pri práci: Usmernenia pre pracoviská
Úvod Zvyšovanie priemernej teploty v dôsledku klimatických zmien predstavuje rastúci problém pre pracoviská po celom svete. Extrémne horúčavy pri práci nielenže znižujú produktivitu pracovníkov, ale...
Bezpečnosť pri práci s elektrickými zariadeniami
V dnešnej dobe je práca s elektrickými zariadeniami neoddeliteľnou súčasťou mnohých odvetví priemyslu aj domáceho prostredia. Napriek ich neoceniteľným prínosom je však dôležité venovať náležitú...