Stav bezpečnosti práce (BOZP) a pracovných podmienok u slovenských zamestnávateľov stagnuje. Táto situácia je odrazom súčasnej ekonomickej situácie, ale tiež nesprávnej organizácie práce zamestnávateľov a neplnenia povinností zo strany zamestnávateľov a zamestnancov.
Problémy so zabezpečením BOZP majú najmä malí zamestnávatelia
Spolupráca vedenia, vedúcich zamestnancov a zamestnancov v oblasti BOZP je veľmi často nedostatočná a formálna. Zamestnávatelia preferujú hospodárske a komerčné aktivity pred starostlivosťou o zamestnancov. BOZP sa berie ako nutné zlo a nie je chuť investovať finančné prostriedky do riadneho zabezpečenia iba formálneho.
Bezpečnosť práce znamená základ úspešného riadenia
Naším návodom ako riešiť túto situáciu je angažovanie vedenia spoločnosti a zamestnancov, aby sa bezpečnosť, zdravie a ochrana životného prostredia vryla do firemnej kultúry.
Čo tak začať so stanovením si základných princípov?
Podľa nás by mohli vyzerať asi takto:
- Naša činnosť je založená na myšlienke, ktorá hovorí, že každému incidentu sa dá predísť.
- Veríme, že hlavná zodpovednosť za dodržovanie našich zásad v oblasti zdravia, bezpečnosti a životného prostredia nesú vedúci zamestnanci, manažéri a zamestnanci.
- V oblastiach ochrany zdravia, bezpečnosti a životného prostredia identifikujeme tie aspekty, ktoré je potrebné zohľadniť v súvislosti s našimi obchodnými aktivitami, produktami či službami, určujeme ich prioritu, zavádzame procesy, ktoré sa týkajú ich posúdenia a monitorovania, komunikujeme so zamestnancami a školíme ich o súvisiacich nebezpečenstvách a rizikách a hľadáme účinné metódy obmedzovania následkov našej činnosti na ľuďoch aj životnom prostredí.
- Zameriavame sa na uspokojivé plnenie záväzkov vyplývajúcich zo “Zásad bezpečnosti, zdravia a životného prostredia” a na dodržiavaní interných noriem.
- Naším záväzkom je sústavný rozvoj a využívanie systému riadenia v oblasti bezpečnosti, zdravia a životného prostredia, tak isto ako pravidelná analýza týchto systémov z hľadiska účinnosti.
- Stanovujeme si ciele a zámery v oblasti ochrany bezpečnosti, ochrany zdravia a životného prostredia a svoje pokroky v tejto oblasti prezentujeme otvorene a transparentne.
- Usilujeme sa o to, aby sa zdravé princípy a postupy v oblastiach ochrany zdravia, bezpečnosti a životného prostredia premietali do našich výrobných procesov, produktov či služieb, čím našim zákazníkom a dodávateľom pomáhame k naplneniu ich cieľov a úspešnej realizácii ich vlastných iniciatív v týchto oblastiach.
- Našim záväzkom je aktívna prevencia chorôb z povolania a pracovných úrazov, ochrany životného prostredia, úspory energie, vody, surovín, prevencií znečisťovania prostredia a obmedzovania emisií skleníkových plynov i množstva vytváraného odpadu.
- Spolupracujeme s našimi komunitami, zainteresovanými subjektami a usilujeme sa o to, aby sme boli dobrým susedom aj partnerom.
- Investujeme adekvátne prostriedky do podpory úspešného naplnenie vízii a cieľov našej spoločnosti v oblastiach bezpečnosti, ochrany zdravia a životného prostredia.
- Očakávame, že zamestnanci našej spoločnosti budú svoje každodenné činnosti robiť spôsobom, ktorý je v súlade s týmito princípmi.
Ak sa vám článok páčil, pomôžte nám, nech sa šíri medzi viac ľudí a zdieľajte ho:
Prečítajte si ďalšie články z blogu:
Aké kroky môžu zamestnávatelia podniknúť na ochranu proti koronavírusu?
Nový koronavírus 2019-nCOV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných...
Elektronické hlásenie kategórie 2
UPDATE 2020Elektronické hlásenie kategórie 2 Pravdepodobne ste už zaregistrovali novú povinnosť zamestnávateľov platnú od minulého roku 2019 o elektronickom hlásení kategórie 2 na Úrad verejného...
Posudok o riziku – elektronické hlásenie kategórie 2
Nakoľko sa nás klienti často dotazujú čo to je posudok o riziku hlavne v súvislosti s elektronickým hlásením kategórie 2 pripravili sme pre vás stručný prehľad. Posudok o riziku je dokument, ktorý...